Батькам та учням на допомогу


Чому діти мало читають?

Так уже склалося, що книга на даний момент не є єдиним джерелом отримання нової інформації. І навіть дорослим деколи відповідь на важливе питання простіше отримати з інтернету, ніж гортати різні томи книг або витрачати час на похід до бібліотеки. Точно також і діти - прагнуть дізнатися що-небудь нове, як можна більш швидкими і зручними способами.
Нейропсихологи бачать ж причину небажання дітей читати в іншому. Справа в тому, що протягом дня мозок вбирає в себе занадто багато інформації, від якої дитина просто-напросто втомлюється. І йому комфортніше буде посидіти перед телевізором, пограти в ігри або поспілкуватися з друзями по інтернету, ніж відкривати книгу і читати її. Звичайно, читання хоч і є таким собі розвагою, однак воно також має на увазі серйозну роботу мозку, який на даний момент вимагає відпочинку.
Наступна причина, яка пояснює, чому сучасні діти мало читають, напевно, є найвагомішою і поширеною. Отже, чи часто дитина бачить, як читають його батьки? В даний час, якщо чесно, це є рідкістю. І якщо малюк не бачить книг в руках мами і тата, вдома немає бібліотеки, і на ніч йому батьки пропонують подивитися мультики замість того, щоб прочитати спеціальні казки для дітей, то не дивно, чому у нього не виникає інтересу до читання.
Але більшість батьків зовсім не бачать проблеми в тому, що їхні діти не приділяють часу книгам. Адже прийде час, дитина піде до школи, і вчителі обов'язково прищеплять любов до читання. Але така думка є величезним помилкою. Ви згадайте ті дні, коли ви навчалися в першому класі, і коли вчителі "змушували" читати певний розповідь на час. І мало хто зможе похвалитися, що взагалі розумів, про що був той уривок. І про яку любов до читання можна після цього говорити?
Та й надалі виходить так, що любов до книг у дитини не прищеплюється, а навпаки, відбувається якась ненависть до них або повну байдужість. Напевно ви теж пам'ятаєте, що програма літератури включала в себе складні класичні твори, які навіть дорослих часом не здатні зацікавити. А що вже говорити про список книг на літо, який має на увазі, що всі канікули необхідно провести в бібліотеці, жертвуючи своїм відпочинком та іграми з друзями. Зрозуміло, після всього цього і зовсім пропаде бажання читати.
Що дає книга дитині?
В даний час багато хто вважає, що книга є марним шматком макулатури, адже важливу інформацію можна запросто знайти в інтернеті, а фантастичні, комедійні, детективні жанри можна подивитися по телевізору. Але насправді це не так. Адже, по-перше, книга здатна виховувати дитину, причому роблячи це ненав'язливо. Дитина просто-напросто "спостерігаючи" за поведінкою героїв, починає аналізувати їх вчинки і розуміти, як можна поступати по відношенню до інших, а як не можна. По-друге, книга здатна надати дитині підтримку і навіть зрозуміти його. У кожному героєві можна зустріти риси характеру, які будь-кого нагадують: самих дітей, їхніх друзів, батьків, знайомих. І читаючи такі книги, дитина починає усвідомлювати, що герой на нього схожий, у них є спільні інтереси, і головне - вони розуміють один одного. А це дуже важливо, особливо тоді, коли діти ще не обзавелися воістину вірними друзями. По-третє, книга розвиває дитячу уяву, а отже, і мислення. Читаючи про певного героя, у кожної людини складається в голові образ, який є унікальним. Діти, таким способом, самі для себе "створюють фільм". А ось переглядаючи кіно вже не вдасться самостійно щось придумати, бо вона показує, як саме виглядає той чи інший персонаж. По-четверте, книга дозволяє відпочити і розслабитися. Читаючи її, дитина починає занурюватися в свій намальований світ, в якому його не турбують такі проблеми, як двійка в школі, сварка з друзями або неможливість йти погуляти через дощ. Таким способом, йому вдається уникнути стресів і хвилювань, а це в наш час є досить важливим.
Як прищепити любов до читання?
На думку психологів і педагогів, прищеплювати дитині любов до читання потрібно мало не з пелюшок.
Читайте маляті казки і вірші навіть якщо вона зовсім ще крихітка і не розуміє їх зміст. Принаймні, йому буде приємно слухати ваш голос, а з часом, він полюбить і самі казки. А у однорічних малюків нехай книжка викликає асоціації з чимось цікавим і барвистим.
Вибираючи книги для дитини, орієнтуйтеся на вік, а якщо помиляєтеся, то робіть це в меншу сторону. Наприклад, трирічній дитині краще кілька разів перечитати казки і вірші для дворічних дітей, ніж прочитати книгу для більш старшого віку, яку він просто-напросто не зрозуміє.
Виділіть визначене місце для зберігання дитячих книг, яким може виявитися, як окрема поличка в книжковій шафі, так і цілий стелаж. Ваш малюк повинен знати, де зберігаються його книжки, щоб він у будь-який момент міг взяти їх почитати або просто порозглядати картинки. І до речі, це зручний спосіб зацікавити дитину-яким твором, який буде несподівано підкладено на його поличку.
Якщо малюк вміє самостійно читати, але все-таки вважає за краще слухати вас, то ні в якому разі не відмовляйте йому в цьому. Просто іноді користуйтеся деякими хитрощами, наприклад, читаючи книгу, зупиніться на найцікавішому місці, нібито згадавши про важливі справи (прання, готування, прибирання). Напевно, маляті буде цікаво дізнатися, чому ж все-таки закінчилася історія, і можливо, він сам візьме книгу і дочитає її. А іноді можете запропонувати своєму малюкові стати на час дорослим, тобто так сказати, поміняйтеся з ним ролями. Ви дитина, а він - відповідальний батько, який читає вам казку на ніч.
Разом з дитиною відвідуйте книжкові магазини хоча б раз на місяць, але обов'язково при цьому купуйте книги собі і йому. Нехай він відчуває захоплення від розмаїття книжок, від їх ілюстрацій, і тоді вже він напевно буде любити читати їх.
Не змушуйте дитину читати, якщо він не хоче цього і не використовуйте книгу, як засіб покарання (отримав двійку, розбив вазу - читай 30 сторінок). Через це у дітей разом любові до книг, навпаки, з'являється неприязнь і ненависть.
Щоб шкільна література не здавалася дитині нудною, заінтригуйте його творами ще до того, як він почне читати їх. Висловіть свої цікаві коментарі на тему книги, розкажіть цікаві факти з життя її автора або подивіться фільм, знятий по книзі, а потім порівняйте його з самим твором.
Використаний ресурс http://stopbolezni.net/pro-ditey/3690-chomy-dity-tak-malo-chitayt.html


ПАМ’ЯТКА ЧИТАЧА
1. Вибравши книгу для читання, пригадай, чи знаєш ти інші книги цього автора? 
2. «Товсту» книгу читай частинами.
3. Читаючи книгу, звертай увагу на опис героїв книги, описи природи, місця подій тощо.
4. Читай так, щоб нічого суттєвого не пропустити, намагайся зрозуміти й осмислити головне.
5. Уважно розглядай ілюстрації до тексту. Вони доповнять твоє сприйняття тексту.
6. Виділяй для себе все незрозуміле та намагайся відшукати відповіді на питання, які у тебе виникли.
7. Закінчивши читати книгу, ще раз поміркуй над її змістом, віднови в пам’яті образи героїв, зроби висновок: сподобалась книга чи ні, що саме зацікавило.



ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ

1. Тільки спільними зусиллями школи і сім’ї можна добитись того, щоб ваша дитина полюбила книгу.
2. Користуючись рекомендаційним списком літератури, який підготували бібліотекар і вчитель, ви зможете допомогти дитині підібрати потрібну книгу.
3. Пам’ятайте, що читання — це вікно у світ знань. Хороше читання є запорукою успішного навчання дитини з усіх предметів.
4. Залучайте дітей до читання книг із власної домашньої бібліотеки. Про прочитані книги потрібно розмовляти. Цим ви допоможете своїй дитині побачити в книгах безцінний досвід поколінь, заради якого книги і пишуться

Цікаві факти про бібліотеки

Як починається наше знайомство з дивовижним світом бібліотек? Для деяких з нас це місце є джерелом інформації, сховищем книг. Для інших -читальні зали бібліотеки стають місцем, куди можна прийти і попрацювати, сховатися від суєти і шуму, відчути тепло та затишок. Для третіх - бібліотеки - центри інтелектуального дозвілля, де можна з користю провести свій час і погортати сторінки журналів і книг. Пропонуємо вам найцікавіші факти про бібліотеки.

Одна з найзнаменитіших античних бібліотек – Александрійська - заснована на початку III століття до нашої ери. В елліністичному світі вона була центром освіти і науки. В її фондах знаходилося близько 750 тис. згортків. Понад півтори тисячі років тому вона була зруйнована, існує безліч версій відносно того, як же це сталося. Найпопулярніша з них свідчить про те, що бібліотека була спалена під час захоплення Александрії турками-османами.
На початку XXI століття унікальне книгосховище, що стало легендою, було відновлено зусиллями низки країн. Зараз це головна бібліотека Єгипту, культурний центр, розташований на березі Середземного моря у місті Александрія. Бібліотека одночасно є й меморіалом Александрійської бібліотеки, загубленої в давнину, і сучасним центром науки і освіти. 

У Середні віка в монастирях існували бібліотеки, при яких діялискрипторії (майстерні по переписуванню рукописів). З винаходом Іоганном Гутенбергом у XV столітті книгодрукування кількість бібліотек стала збільшуватися, а в новий час - з поширенням грамотності підвищилася ікількість відвідувачів бібліотек.

Найзагадковіша бібліотека в історії - це легендарна бібліотека Івана Грозного. Це колекція книг і документів, останнім власником якої ймовірно був Іван IV. За однією з версій, бібліотека була їм захована. Її пошуки ведуться вже кілька століть, однак вона досі не знайдена. Є припущення, що бібліотека замурована в підземеллях Кремля.

Однією з найбільших бібліотек за всю історію людства є Бібліотека Конгрессу США у Вашингтоні. Бібліотека налічує більше 75 млн найменувань, включаючи книги, фотографії, записи, музичні композиції. Бібліотека відкрилася у 1800 р. із загальною вартістю книг у 5 тис. доларів.

Для перевезення комп'ютерного парку бібліотеки знадобилось би 75 вантажівок. На побіжний перегляд кожного з примірників зберігання бібліотеки довелось би затратити 137 років життя без сну та відпочинку.

Найбільшою електронною бібліотекою на сьогоднішній день єВсесвітня цифрова бібліотека. Її урочисте відкриття відбулося 21 квітня 2009 р. Засновником цього глобального проекту стала Бібліотека Конгресу США. Учасниками міжнародного проекту є національні книгосховища й архіви різних країн, у тому числі Росії. Завдяки цій унікальній бібліотеці мільйони людей можуть отримати безкоштовний доступ до скарбів культури та архівів різних країн світу 7 мовами, у тому числі й російською.

«Космічна» бібліотека на борту орбітального комплексу «Мир» налічує більше ста книг - від робіт К. Е. Ціолковського до романів І. Ільфа та Є. Петрова.

Використаний ресурс http://booknazy.blogspot.com